Program Partnerski, zwany Marketingiem Afiliacyjnym, to forma współpracy pomiędzy właścicielami witryn internetowych a firmami sprzedającymi produkty online. Jest to potężne narzędzie internetowego marketingu, które rozwija się w dynamicznym tempie i poszerza swój zasięg o coraz to nowsze strefy rynku sieciowego. Polega na promowaniu usług lub produktów firmy w zamian za określone wynagrodzenie. Istnieją setki programów partnerskich, w których możesz polecać produkty sklepów komputerowych, księgarni, banków, serwisów aukcyjnych, hostingowych, oferujących zakłady bukmacherskie oraz wielu innych.

PP nie ogranicza się do umieszczania banneru reklamowego na naszej stronie, zarobki zależą tylko i wyłącznie od nas samych. Im więcej pracy poświecimy tym zyski i zadowolenie będą większe. Nie łudźmy się, że to kolejny sposób na „szybką kasę z Internetu”. W praktyce musimy się trochę napracować i być bardzo elastycznym na różne Programy Partnerskie. Należy dokładnie śledzić nasze statystyki i odpowiednio manipulować umieszczanymi na stronie reklamami, abyśmy osiągnęli możliwie jak największe korzyści.

Jak traktować Program Partnerski?

PP zdecydowanie powinien być traktowany jako dodatkowe źródło dochodów na naszej stronie. Nie możemy nastawić się na szybki wzrost zarobków, gdyż początki mogą nie być zadowalające. Przy głębszym poznaniu mechanizmu e-biznesu może on stać się głównym i stałym źródłem pieniędzy.

Jak to działa?

Całość polega na tym, że my (właściciele strony internetowej) umieszczamy na swojej stronie reklamy produktów polecanych przez dany Program Partnerski i za każdego klienta skierowanego z naszej witryny dostajemy określone wynagrodzenie w zależności od formy rozliczenia.

Rodzaje rozliczeń w Programach Partnerskich

  • Pay-per-sale – to prowizja za każdego użytkownika, który dokonał zakupu z naszego polecenia,
  • Pay-per-lead – to prowizja za każdego użytkownika, który wykonał określone zadanie (np. wypełnienie ankiety, złożenie wniosku) z naszego polecenia,
  • Pay-per-click – to prowizja za każdego użytkownika, który został przekierowany na stronę reklamodawcy z naszego polecenia, poprze kliknięcie w reklamę (np. link, banner),

Podział Programów Partnerskich

  • Jednopoziomowe – uczestnicząc w jednopoziomowym programie partnerskim otrzymasz prowizję za sprzedaż (Pay-per-sale) lub za kliknięcie w reklamę (Pay-per-lead),
  • Dwupoziomowe – podobnie jak w programie partnerskim jednopoziomowym z tym że możesz również polecać do programu partnerskiego nowych partnerów i od ich zarobków także otrzymasz określoną prowizję,
  • Wielopoziomowe – tzw. MLM – podobnie jak w dwupoziomowych programach partnerskich tyle że prowizję otrzymasz od większej liczby poziomów poleconych przez Ciebie partnerów.

Jak powstał marketing afiliacyjny?

Pierwsze Programy Partnerskie powstały w USA pod koniec lat 90-tych. Ich narodziny przypisuje się branży erotycznej, która od zawsze słynie z innowacyjnych pomysłów. Pierwszy, w pełni legalny program afiliacyjny został założony 4 lata po powstaniu World Wide Web czyli w 1994 roku.

Jego twórcą był jeden z najstarszych sklepów internetowych CDNOW. Uruchomili oni wówczas program BuyWeb, który cieszył się sporą popularnością. Następnie w dwa lata później powstał program Amazon.com, założony przez Jeffa Bezosa, który uznawany jest za ojca marketingu afiliacyjnego.

Bezos podczas spotkania z kobietą, która chciała sprzedawać książki na swojej stronie www, wpadł na pomysł połączenia jej witryny z Amazon.com, w zamian za co pobierał prowizję od sprzedanych książek. Program polegał na wystawianiu przez afiliantów w swoich serwisach bezpośrednich linków do księgarni lub wybranej książki.

Był to początek ekspansywnego rozwoju Programów Partnerskich. Dzisiaj liczbę aktywnych PP szacuje się na kilkanaście tysięcy, a liczbę afiliantów liczy się już w milionach. Zyski z tej gałęzi biznesu wynoszą rocznie ponad 10 miliardów dolarów na całym świecie.

Related Posts

2 thoughts on “Program Partnerski – co to takiego?

  1. I needed to thank you for this fantastic read!! I absolutely enjoyed every bit of it. I have you saved as a favorite to check out new stuff you postÖ

Leave a Reply

Your email address will not be published.