PayPal.pl – bank internetowy

PayPal – firma z siedzibą w San Jose (Kalifornia), prowadząca serwis internetowy pozwalający transferować pieniądze między użytkownikami poczty elektronicznej, bez sięgania do tradycyjnych, „papierowych” metod, jak czeki czy przekaz pieniężny.

PayPal obsługuje takie transakcje, jak handel elektroniczny czy aukcje, pobierając od nich opłatę.

Sposób prowadzenia operacji finansowych sprawia, że PayPal nie jest bankiem i nie podlega federalnemu prawu bankowemu USA i jego obostrzeniom, co powoduje niekiedy kontrowersje wokół sposobu prowadzenia kont.

Historia:

PayPal został założony w 1998 przez Petera Thiela, Maxa Levchina i Luke’a Noska. Początkowo służył do przesyłania pieniędzy za pomocą urządzeń PDA, jednak wkrótce wprowadził system oparty na stronie internetowej – agresywna kampania reklamowa i wygoda obsługi spowodowały, że w okresie od stycznia do marca 2000 r. liczba użytkowników rosła w tempie 7-10% dziennie. W kwietniu 2007 r. istniało ok. 140 mln kont.

W październiku 2002 PayPal został zakupiony przez serwis aukcyjny eBay, zastępując własny system płatności Billpoint. Podobni funkcjonalnie konkurenci PayPal zostali zmarginalizowani lecz nie do końca. W 2003 r. zamknięty został serwis c2it Citibanku, w 2004 serwis PayDirect Yahoo!. Najdłużej na rynku utrzymał się BidPay, który zamknięto 15 grudnia 2005.

Od czerwca 2005 usługi PayPal są dostępne w Polsce, ale do października 2006, były w ograniczonym zakresie. Nie można było otrzymywać wpłat na konto PayPal, można było jedynie wpłacać pieniądze innym użytkownikom PayPal poprzez przelew z karty kredytowej. Obecnie serwis w Polsce umożliwia również wypłatę pieniędzy, jednak ciągle nie oferuje potwierdzenia adresu dostawy (wymagane przez niektórych sprzedających zwłaszcza z USA).

Europejskim konkurentem PayPal o zbliżonej funkcjonalności jest Moneybookers.

Zapis w systemie:

Aby zapisać się w tym systemie kliknij tutaj, a następnie w zakładkę Sign Up. Teraz wybierz typ konta, czyli Personal Account oraz kraj, oczywiście Poland (chyba, ze jesteś zameldowany w innym kraju). Teraz należy wypełnić formularz w sposób podany niżej (oczywiście prawdziwe dane):

 • First Name: imię
 • Last Name: nazwisko
 • Address 1: ulica i numer domu/mieszkania
 • Address 2: można zostawić puste
 • City: miejscowość
 • State / Province / Region: województwo
 • Postal Code: kod pocztowy
 • Contury Of Citizenship: kraj
 • Home Telephone: telefon
 • Work Telephone (optional): można zostać puste
 • Email Address: adres e-mail
 • Re-enter Email Address: powtórz adres e-mail
 • Password: hasło (minimum 8 znaków)
 • Re-enter Password: powtórz hasło

Pamiętaj do logowania i wypłat/wpłat pieniędzy numerem Twojego konta jest e-mail. Teraz trzeba wypełnić opcje pytań pomocniczych (są stosowane gdy zapomnisz hasło itp.), pytania są standardowe, czyli imię rodowe matki, cztery ostatni cyfry prawa jazdy, Twoje miejsce urodzenia lub Twojego ojca. Akceptujemy regulamin zaznaczając Yes … i klikamy SIGN UP. Kolejna strona służy do weryfikacji naszego konta (możemy ją przeprowadzić teraz, lub ominąć ten etap klikając Cencel). Polega ona na podaniu danych naszej karty płatniczej w dowolnym banku. Teraz wystarczy poczekać na e-maila aktywacyjnego (musimy tam kliknąć w link) i mamy już konto.

PayPal, a zarabianie (get-paid):

System PayPal jeszcze do niedawna nie cieszył się popularnością w polskim świecie get paid, przewagę miały inne płatności. Niestety, teraz jesteśmy już troszkę zmuszenie do korzystania z tej płatności po tym jak moneybookers zrezygnowało z współpracy z serwisami i firmami typu get paid. Teraz gdy firmy zrezygnowały z tej płatności prym wiodą banki e-gold oraz właśnie PayPal (oczywiście w polskich firmach także polskie konta bankowe).

Related Posts

One thought on “PayPal.pl – bank internetowy

Leave a Reply

Your email address will not be published.