Jaki hosting wybrać dla bloga, strony?

Jeśli zastanawiałeś się nad dołączeniem do grona osób, które posiadają własną stronę internetową lub bloga, prędzej czy później staniesz przed wyborem firmy hostingowej. Który hosting zapewni nam najlepszy stosunek ceny do jakości?

Każdy znany bloger kiedyś zaczynał i również stawał przed wieloma wyborami, m.in. gdzie kupić tani i dobry hosting pod stronę www?. Z własnego doświadczenia powiem, że jest to istotna sprawa, gdyż bardzo ważne jest aby wybrać firmę, która zaproponuje nam przyzwoite parametry za równie przyzwoitą cenę. Jeśli zmartwiło Cię, że już na początku wspomniałem o cenie, to wyjaśnię o co chodzi poniżej.

Płatny czy darmowy hosting

Czytając o cenie, z pewnością przeszła Ci przez głowę myśl czy istnieje opcja skorzystania z ofert darmowego hostingu. W internecie aż roi się od stron, które oferują tego typu usługę. Sam w przeszłości posiadałem wiele stron na darmowych serwerach, lecz po pewnym czasie zacząłem dostrzegać wiele wad takiego rozwiązania. Przecież jak to w życiu bywa, nie ma nic za darmo. Więc aby działały strony z darmowym hostingiem jakimś sposobem muszą zarabiać pieniądze na swoje utrzymanie. I tu zaczyna się lista wad.

Darmowe hostingi dosłownie gnębią nas swoimi reklamami. Niezależnie od nas wyświetlają wiele reklam, co przeszkadza w przeglądaniu treści przez naszych czytelników jak również spowalnia wczytywanie strony. Są również bardziej zawodne od tych płatnych, więc może się zdarzyć, że nasza strona będzie co jakiś czas chwilowo niedostępna, a tego byśmy nie chcieli.

Hosting płatny rozwiązuje powyżej wymienione problemy. Jeśli zatem myślimy na poważnie o blogowaniu lub prowadzeniu strony internetowej namawiam do rozważenia płatnej oferty. Dowiedz się ile kosztuje założenie strony internetowej.

Jaki hosting wybrać?

Na początku musimy sobie odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań:

  • Do czego będzie używany hosting?
  • Czy strona będzie korzystać z gotowych rozwiązań typu Joomla lub WordPress?
  • Czy strona będzie posiadała wiele treści i podstron?
  • Czy będą tworzone skrzynki pocztowe?
  • Jak dużego ruchu spodziewamy się na stronie?

Jeśli już przeanalizowaliśmy nasze potrzeby czas zrobić to samo z płatnymi ofertami. Pierwszą jaką chciałbym przedstawić to oczywiście Netmark.

Profesjonalny Hosting

Korzystam z niego osobiście od wielu lat i na prawdę nie mogę powiedzieć o nim złego słowa. Nie miałem dotychczasowo żadnych większych problemów z moimi pięcioma blogami. Strony są dostępne cały czas, support jest wręcz rewelacyjny, ceny również. Dodatkowo hosting pozwala na korzystanie z wielu różnych technologii takich jak  skrypty CGI, Cron, SSI.

Ceny na Netmarku są jednymi z najbardziej przystępnych na polskim rynku. Poniżej przedstawiam tabelę, która dostępna jest również na stronie głównej firmy w zakładce „Hosting”. Oto ona:

Jak widać powyżej, już za 35 złotych rocznie, możemy mieć tani hosting, który na początku w zupełności nam wystarczy.

Kolejną firmą, którą chciałbym przedstawić jest ovh.pl. Miałem przez pewien czas również i z nią do czynienia. Aktualnie korzysta z tego hostingu mój dobry przyjaciel i jest bardzo zadowolony. Poniżej dołączam ofertę na najtańszy pakiet hostingowy na stronie.

Jak widać hosting na OVH jest nieznacznie droższy od oferty Netmark, lecz jest równie atrakcyjny oraz niezawodny. Świadczą o tym liczne opinie zamieszczone w internecie.

Gdybym chciał uwzględnić wszystkie firmy oferujące miejsce na serwerach dla naszych stron, musiałbym spędzić połowę życia na wymienianiu ich. Wspomnę zatem jeszcze o kilku bardziej znanych, które są godne uwagi. Są to mi.in. Home.pl, Linuxpl, Nazwa.pl, SuperHost oraz inne. Jeśli znajdziemy coś bardziej atrakcyjnego należy jedynie pamiętać aby zapoznać się z opiniami innych osób, aby uniknąć ewentualnych problemów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze

Zanim nabędziemy pakiet hostingowy ważne jest abyśmy zastanowili się, co jest dla nas ważne oraz jaką stronę chcemy stworzyć. Oto, moim zdaniem, istotne elementy:

  • Pomoc techniczna ? jest to istotny element, gdyż warto jest wybrać firmę, gdzie możemy uzyskać pomoc 24 na dobę. W sytuacji wystąpienia nieoczekiwanych problemów możemy wtedy uzyskać szybką pomoc w naprawieniu zaistniałych komplikacji.
  • Liczba baz SQL ? większość stron wymaga dla swojego prawidłowego funkcjonowania bazy danych. Jeżeli planujemy założenie kilku stron na serwerze, powinniśmy wybrać usługę oferującą założeniu kilku baz danych.
  • Rodzaj stron ? powinniśmy zastanowić się jaką stronę planujemy założyć. Czy będzie to prosta strona, czy bardziej złożony serwis taki jak sklep internetowy lub portal społecznościowy. Istotnym parametrem jest limit pamięci czyli RAM. Im większy jest ten limit, tym lepiej będzie działała nasza strona.
  • Ilość multimediów ? strona z dużą ilością plików multimedialnych wymagają lepszego serwera.

Polecam również przeczytać podobny artykuł, który pojawił się już wcześniej na naszym blogu. Jest on pomocny gdy chcemy oszacować koszty wyboru odpowiedniej domeny oraz hostingu.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.