Jak rozmieścić reklamy na stronie?

blog

Jeśli prowadzisz własną witrynę w sieci, pewnie nie raz zastanawiałeś się jak rozmieścić reklamy by klikalność i skuteczność była jak największa. Niestety, pewnie zdążyłeś się przekonać, że nie ma uniwersalnych zasad jak tego dokonać.

Szukając w internecie porad i złotych reguł jak rozmieszczać reklamy, nie znajdziemy jednoznacznej, zadowalającej nas odpowiedzi. Każdy kto wypowiada się na temat umiejscawiania banerów, billboardów i innych treści promocyjnych, kieruje się własnym doświadczeniem, które zdobył przez wiele lat. Metodą prób i błędów, wiele osób szuka optymalnego ustawienie reklam, aby nie przeszkadzały one czytelnikom w poruszaniu się po stronie  i co najważniejsze dawały możliwość zarabiania pieniędzy.

Każda strona posiada punkt lub punkty gdzie klikalność jest zdecydowanie większa od pozostałych miejsc. Najlepiej byłoby właśnie tam umieścić reklamy, aby była jakakolwiek szansa, że ktoś w nie kliknie. Najczęściej jest to lewy górny róg oraz  centralny punkt strony, dlatego też tam znajdujemy najwięcej reklam.

Przykład najlepszego rozmieszczenia reklam na stronie:

Rozmieszczenie reklam

Jak widać na rysunku, lewy górny róg oraz centralna część strony są najlepszymi miejscami na umieszczenie reklamy. Białym kolorem oznaczono miejsca najgorsze.

Nie wszystkie jednak strony możemy zaliczyć do tego schematu. Każda witryna różni się układem poszczególnych paneli (menu itd). Trzeba więc przetestować różne ustawienia aby znaleźć te punkty. Jak je znaleźć? Warto tutaj uwagę zwrócić na wskaźnik CTR, który określa ile razy dana reklama została kliknięta na 100 jej odsłon. Umieszczając reklamy w różnych miejscach możemy znaleźć te , w których wskaźnik CTR będzie największy.

Reklamy tekstowe

Reklamy tekstowe najlepiej umieszczać wewnątrz treści i artykułów, które publikujemy. Najefektywniejszą i najskuteczniejszą formą reklamy jest duży format (300×250 lub większe, w Google AdSense najbardziej popularne formaty) umiejscowiony po środku strony. Użytkownik, czytając tekst, nie zwraca uwagi na reklamy umieszczone po bokach, dlatego trzeba je podsunąć jak najbliżej jego wzroku.

Reklamy graficzne

Te najlepiej rozmieszczać u góry strony. Świecące, animowane reklamy przyciągają wzrok użytkownika co zwiększa ich efektywność. U góry strony są chętniej klikane, u dołu już mniej. Traktuje się je bardziej jako uciążliwe i przeszkadzające w przeglądaniu strony.

Więc jak to zrobić?

Przy rozmieszczaniu reklam należy  zawsze brać pod uwagę specyfikę strony oraz sposób rozmieszczenia elementów na niej. Jeśli prawidłowo to zrobimy możemy osiągnąć nieporównywalnie większą skuteczność reklamy, a tym samym podnieść nasze zyski. Należy testować różne ustawienia, kombinacje i porównywać wskaźniki CTR konkretnych powierzchni reklamowych.

Można również obserwować inne strony i próbować podobnych ustawień.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.