Ile kosztuje założenie bloga/strony internetowej?

Podejmując się jakiegokolwiek zadania zastanawiamy się jakie będą koszty, które poniesiemy podczas jego realizacji. Najlepiej z góry zaplanować budżet aby później nie żałować wydatków. Ile kosztuje założenie bloga/strony internetowej?

Każdy ma własne hobby, które w mniejszym lub większym stopniu traktuje poważnie. Nie ważne czy jest to zbieranie znaczków czy prowadzenie strony internetowej. Jednak przy większym zaangażowaniu musimy ponieść dodatkowe koszty. Tak samo jest z blogowaniem. Osoby podchodzące bardziej poważnie do tego, są gotowe zapłacić więcej za hosting i domenę, ażeby mieć pewność o jakości tych usług. Ci, którzy rzadziej będą zaglądali na swojego bloga z pewnością zadowolą się darmową opcją.

O kosztach prowadzenia bloga wspominaliśmy częściowo w artykule: Jak założyć bloga?

Więc ile to kosztuje?

Dla niektórych dużo, dla innych mało. Podstawą do założenia bloga jest posiadanie własnej domeny i hostingu.

Domena jest to w skrócie adres naszej strony internetowej. Do dyspozycji mamy domeny krajowe, te tańsze, przykładowo z nazwami miast np. .opole.pl lub .krakow.pl oraz droższe np. .pl, .info, .eu. Decydując się na ten zakup wydamy kwotę rzędu 20 – 70 złotych, płatną raz do roku.

Hosting kosztuje niewiele więcej. Na sam początek w zupełności wystarczy najmniejszy pakiet, który nabędziemy już od 50 złotych a nawet i taniej. Jeśli będziemy potrzebowali coś większego zawsze jest możliwość zmiany pakietu na większy. Tutaj cykl bilingowy również jest roczny.

Dodatkowe koszty

Do dodatkowych wydatków zaliczymy kupno szablonu lub wynajęcie grafika, zakup treści do umieszczenia na naszej stronie oraz promocję witryny w internecie. Ciężko oszacować te wydatki, gdyż ceny są bardzo różne. Jeśli trafimy na okazję, z pewnością tanio wypromujemy naszego bloga.

Uśredniając całość kosztów, na założenie bloga potrzebujemy około 60-100 złotych, za które nabędziemy hosting i domenę. Cena nie jest jednorazową, ponieważ co roku będziemy musieli odnowić usługi. Do tego możemy dorzucić dodatkową pulę na reklamę bloga, jeśli się na to zdecydujemy.

Oczywiście możemy wszystko zrobić za darmo, ale jest to mniej profesjonalne podejście do blogowania.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.