Zarabianie w internecie, zarabianie przez internet, e-biznes.

Jaki system blogowy/skrypt bloga wybrać?

Blog-MLM

Myślisz o stworzeniu własnego bloga? Słyszałeś o wielu dobrych platformach, ale nie wiesz którą wybrać? Oto podpowiedź oraz kilka faktów na temat najlepszych systemów. Wybierz najlepszy system/skrypt bloga.

System blogowy, skrypt bloga

Na początek małe wyjaśnienie czym są ww nazwy. System/skrypt blogowy jest to ogólnie rzecz biorąc gotowe narzędzie, które umożliwia nam publikacje artykułów w internecie. System możemy używać bez potrzeby ingerowania, czy edycji skryptu. Jest to gotowe narzędzie, które wystarczy zainstalować na serwerze, lub jeśli korzystamy z platformy online, skonfigurować. Nazwy te są jednoznaczne więc w poniższym artykule przytaczane będą zamiennie.

Trudno zliczyć ile mamy obecnie do dyspozycji systemów blogowych. Tym bardziej jeśli wiemy, że ciągle powstają nowe, tworzone z myślą o spełnianiu określonych funkcji. Są i te większe, które mają ogromne możliwości, ja również mniejsze, które dopasowują się do konkretnego zadania. Do tych pierwszych zaliczamy WordPress czy Blogger, do drugich np. PatiCMS. Pogrupować je można na wiele sposobów, lecz tym zajmiemy się w odrębnym artykule.

WordPress

Pierwszy na liście, bo uważany przez wielu za najlepszy jest WordPress. WP jest najczęściej używanym systemem blogowym na całym świecie. Jest niezwykle prosty w obsłudze oraz posiada niezliczoną ilość wtyczek, które podnoszą jego możliwości. Wielką zaletą tego systemu jest to iż ciągle jest rozwijany. Co więcej, bardzo szybko przejmuje nowe standardy i rozwiązania, co daje mu przewagę nad innymi skryptami.

wordpress-logo

WordPress

WP możemy zainstalować sami na własnym serwerze, czy to płatnym czy darmowym. Jeśli nie mamy ochoty na samodzielne bawienie się w webmastera, wyjściem jest skorzystanie z gotowych rozwiązań na stronie WordPress.com, gdzie zespół WP robi to za nas. Nasza praca ogranicza się tylko do założenia konta.

Zalety:

  1. Ogromna ilość wtyczek,
  2. Ciągle rozwijany,
  3. Łatwy w aktualizacji,
  4. Prosty w obsłudze,

Pobrać go możemy na stronie głównej WordPress.org lub szukając w wyszukiwarce.

Blogger/BlogSpot

To rozwiązanie serwuje nam firma Google. Jest również bardzo funkcjonalnym narzędziem, stosunkowo prostym do zarządzania. Nie wymaga zakupu własnego serwera ani domeny, gdyż mamy do dyspozycji kilka standardowych adresów. W przypadku gdy posiadamy własną domenę możemy podpiąć ją do naszego konta.

blogger_logo

Blogger

Jako darmowy system, Blogger mógłby wyświetlać reklamy na wszystkich założonych blogach, lecz tego nie robi. Jest to niewątpliwy plus dla firmy ze Stanów Zjednoczonych. Mamy więc wolną rękę w rozmieszczaniu reklam na stronie, gdy zdecydowaliśmy się już na zarabianie na blogu.

Drupal

Trzecim prezentowanym systemem blogowym jest Drupal. Umożliwia on użytkownikowi łatwe publikowanie i organizowanie zawartości strony. Nie ma sensu pisać o standardowych rozwiązaniach, gdyż zarówno w Drupal’u, WordPress’ie czy Bloggerze są one stosowane. Skrypt tego CMS można pobrać za darmo w internecie, gdyż jest rozpowszechniony na licencji GPL.

drupal_logo

Drupal

Na drupal’u funkcjonuje wiele witryn w internecie. Np.  Biały Dom, brytyjskie MTV i Amnesty International. W Polsce może mniej popularny, ale za oceanem jak najbardziej.

Drupal nie jest

  1. Najlepszym narzędziem do szybkiego stworzenia bloga,
  2. Systemem, który znudzi Ci się jednego wieczora,

Jogger

Teraz czas na coś a kraju. Jogger umożliwia prowadzenie dziennika internetowego czyli bloga. Jest zintegrowany z komunikatorem Jabber, na który dostajemy komunikaty o nowo dodanych komentarzach do wpisów. Jest to ciągle rozwijający się projekt, zaznaczający swoją stabilną pozycję na polskim rynku.

jogger_logo

Jogger

Skrypt joggera nie możemy jednak pobrać. Jest to platforma umożliwiająca założenie nowego bloga na jej serwerze oraz korzystanie z dostępnych domen. Tutaj nie mamy możliwości ingerencji w kod źródłowy, czy pisanie własnych wtyczek. Jesteśmy zdecydowanie bardziej ograniczeni niż w przypadku Drupal’a czy WordPress’a.

Więcej systemów

Wyżej przedstawione zostały 4 najciekawsze według nas systemy blogowe.  Oczywiście jest ich znacznie więcej w sieci. Przykładami mogą być: Typepad, Blogsmith, Scoop, OnetBlog, Joomla! itd. To na jaki zdecydujemy się zależy tylko i wyłącznie od nas.

My polecamy system WordPress ze względu na dostępność wszelkiego rodzaju dodatków tj. wtyczek, szablonów, widgetów. Najlepszym rozwiązaniem zawsze jest to, nad którym mamy pełną kontrolę, a to gwarantuje nam WordPress.

Leave a Reply


Blog jest poświęconym tematyce: zarabianie w internecie, praca w domu w internecie, zarabianie na blogu. Znajdziesz tutaj porady oraz opisy jak zarobić pieniądze na blogu przez internet. Zarabianie przez internet w sieci. Praca przez internet.

Copyright © Zarabianie w internecie, zarabianie przez internet, e-biznes.