Zarabianie w internecie, zarabianie przez internet, e-biznes.

Czy i jak zarabiać na blogu?

blog

Zastanawiasz się czy da się zarobić pieniądze prowadząc stronę internetową lub bloga? Być może  zdarzyło Ci się usłyszeć, że ktoś zarabia kilkaset lub więcej złotych miesięcznie. Jest to bardzo możliwe. Na prawdę da się zarabiać na blogu.

Blogowanie w tematyce niszowej i nie tylko może przynieść całkiem spore zyski, lecz wielu nowych blogerów nie wie jak wykorzystać potencjał swoich serwisów. Większość z nich twierdzi również, że jest to bardzo trudne i szybko rezygnują. I choć zarabianie na blogu wymaga sporo czasu i poświęcenia, zyski mogą być całkiem wysoki.

Aby na naszym blogu w ogóle dało się zarobić, muszą go odwiedzać czytelnicy. Warunek ten dotyczy wszystkich komercyjnych witryn w internecie. Sklepy internetowe muszą mieć klientów a blogi muszą mieć czytelników. Bez tego nic nie zarobimy, dlatego wpierw powinniśmy zadbać by ktoś naszego bloga czytał.

Gdy już do tego dojdziemy, możemy pomyśleć o pieniądzach. Czemu nie mielibyśmy wykorzystać potencjału naszego bloga do czerpania korzyści finansowych? Oto kilka sposobów jak tego dokonać:

1. Programy PPC

To programy płacące za każde kliknięcie w reklamę lub link umieszczony na naszej stronie. Przykładem takiego programu jest wszystkim znany AdSense, lecz nie jest on jedynym w tej kategorii. Całość sprowadza się do umieszczenia prostego kodu na naszej stronie, co nie stanowi dla nikogo problemu.

Dochody z tego sposobu zależą m.in. od:

  • trafficu jaki posiada nasz strony (średnia klikalność wynosi 1-2% na każdy 100 odsłon),
  • wyglądu strony i rozmieszczenia reklam,
  • tematyki prowadzonej strony (tzw. strony niszowe dostają lepsze stawki za kliknięcie),

Sposób ten najlepiej sprawdza się na stronach o tematyce biznesu, gospodarki, technologi itp. Jeśli zamierzamy prowadzić bloga osobistego może się on nie sprawdzić.

Przykłady serwisów PPC: Google AdSense, OnetKontekst.

2. Programy CPM

To programy/firmy reklamowe, które płacą nam za każde wyświetlenie reklamy. Wydaję się to doskonałym sposobem na zarabianie, gdyż nie musimy martwić się o klikalność w nasze bannery i linki. Haczykiem tutaj jest wysokość zarobków. Rozliczani jesteśmy za każde 1000 odsłon i jest to tzw. stawka CPM. Wynosi ona w zależności od firmy od kilku do kilkunastu groszy.

Przykładowo stawka w CPMProfit wynosi 10gr CPM. Jak widać na kokosy nie ma co liczyć, chyba że nasza strona zlicza kilkadziesiąt tysięcy odsłon dziennie. Wbrew pozorom to pewny sposób na dodatkowe pieniądze z bloga.

Przykłady serwisów CPM: CPMProfit.

3. Marketing Afiliacyjny

Polega on na sprzedaży różnorodnego asortymentu produktów za pośrednictwem naszej strony. Staje się bardzo popularny w naszym kraju. Sprzedawać możemy dosłownie wszystko. Od domen, serwerów, kosmetyków aż po książki i ebooki. Z każdej sprzedaży otrzymujemy określony procent wartości produktu, rzadziej z góry określoną stawkę.

Jest świetną perspektywą dla dużych stron internetowych. Jeśli chcemy zarabiać tą metodą na naszym blogu warto pomyśleć o dodatkowej reklamie, gdyż na pierwszą sprzedaż możemy długo poczekać.

Przykłady serwisów: Helion i Onepress, Złote Myśli.

4. Artykuły sponsorowane

Kolejnym metodą zarabiania jest sprzedaż artykułów sponsorowanych. Gdy już nasz blog cieszy się sporą oglądalnością, możemy pomyśleć o publikowaniu nowych tematów za pieniądze. Istnieją serwisy, które płacą za dodane przez nas posty. Czemu więc nie czerpać dochodów na publikacji nowych treści?

Jest to bardzo ciekawy i dobry sposób, ale należy pamiętać, że nikt na zwykłym, mało popularnym blogu nie będzie chciał umieszczać swojego artykułu. Sprawdza się on najczęściej dla stron o tematyce niszowej, lub o dużej oglądalności, gdzie sponsor może liczyć na dużą liczbę odsłon swojego artykułu.

5. Sprzedaż linków pozycjonujących

Po wielkim sukcesie Google AdSense metoda ta stała się mało popularna. Jest to jednak jakieś wyjście aby zarobić pieniądze. Istnieją programy które pośredniczą w sprzedaży linków i pobierają prowizję za każdego pozyskanego dla nas klienta.

Nasze zarobki zależą jednak od wskaźnika PageRank. Reklamodawcy interesują się najczęściej serwisami/blogami o wysokim wskaźniku PR, co wpływa na lepsze pozycjonowanie ich stron i zwiększenie pozycji w wyszukiwarkach internetowych.

Zarobić można od kilku do kilkudziesięciu złotych za sprzedany link. Jeśli mamy wysoki PR możemy śmiało eksperymentować.

Przykłady serwisów: LinkWorth.

6. Sprzedaż miejsc reklamowych

Jeśli mamy smykałkę do szukania reklamodawców we własnym zakresie, możemy również sami stworzyć miejsca reklamowe na naszym blogu, ustalić cennik i zacząć szukać nabywców. Mamy wtedy pełną kontrolę nad tym co wyświetlamy oraz nad zyskiem z reklam.

Jest to stosunkowo niewdzięczny sposób na zarabianie pieniędzy. Nie jest łatwo znaleźć osobę zainteresowaną naszym miejscem reklamowym. Często musimy zdać się tylko na szczęście. Warto popytać w środowisku blogowym czy są osoby nim zainteresowane.

7. Sprzedaż bloga

W akcie desperacji możemy również sprzedać naszego bloga. Jeśli nie czujemy się do niego przywiązani, nie chce nam się go prowadzić, lub wiemy, że możemy stworzyć lepszego możemy podjąć taką decyzję. Dobre blogi chodzą w cenie. Ciężko jest znaleźć w internecie jakikolwiek dobrze wypozycjonowany blog, z unikalną treścią, którego autor zdecydował się na sprzedaż. Jeśli nasz blog się do takich zalicza, mamy pewność, że sprzeda się jak świeże bułeczki i to nie za byle jakie pieniądze.

Wielu nabywców, decyduje się na taki zakup, gdyż używają blogów jako zaplecze pod pozycjonowanie innych swoich serwisów.

All in one

Jak zdążyliście zauważyć, jest wiele metod zarabiania na blogu. Każdy webmaster jest przekonany do własnego sposobu, który przynosi mu największe zyski. Nie ograniczajmy się tylko do jednego. Najlepiej jest eksperymentować, testować nowe ustawienie reklam i sprawdzać programy oferujące najkorzystniejsze warunki. Łącząc ze sobą wyżej zaprezentowane metody możemy osiągnąć spore zarobki, nawet jeśli nasz blog nie cieszy się zbyt dużą oglądalnością. Czasem ktoś kliknie w naszą reklamę, innym razem kupi link pozycjonujący, a ciągłość naszych zarobków zostanie zachowana.

Leave a Reply


Blog jest poświęconym tematyce: zarabianie w internecie, praca w domu w internecie, zarabianie na blogu. Znajdziesz tutaj porady oraz opisy jak zarobić pieniądze na blogu przez internet. Zarabianie przez internet w sieci. Praca przez internet.

Copyright © Zarabianie w internecie, zarabianie przez internet, e-biznes.